• Homepage
  • Projekty
    • Kostnice
    • Nová socha sv. Jakuba
    • Kulturní akce
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
    • Beranův hostinec
    • Beranův pivovar
  • Fotogalerie
    • Akce
    • Rekonstrukce hostince
  • O nás
    • Spolek Dubáci
    • Orgány a členové

Zachraňte s námi klenot Podještědí!

ÚvodZachraňte s námi klenot Podještědí!

Kostnice

Oprava ojedinělé barokní kostnice v Letařovicích

Přispějte a pomozte zachránit havarijní márnici s kostěným oltářem, jedinečnou památku našeho kraje! Kostnice má vážné statické poruchy a je třeba zasáhnout s odvodněním a dalšími precizními zednickými pracemi.

Od roku 2014 se spolek Dubáci ve spolupráci s Římskokatolickou farností Český Dub a obcí Bílá postupně obnovuje areál kostelíka sv. Jakuba se světově unikátním malovaným stropem z roku 1722.

Probíhají zde pravidelné římskokatolické bohoslužby. Zároveň slouží jako zázemí a významné místo setkávání při mnoha kulturních akcích. Postupně se podařilo obnovit havarijní fasádu kostela (díky vašim příspěvkům i dotacím Ministerstva kultury ČR a Libereckého kraje) či navrátit v replice sochu sv. Jakuba. Věříme, že se podaří zachovat pro budoucí generace i zdejší kostnici.

Pokud potřebujete, rádi připravíme darovací smlouvu. Děkujeme, každá koruna se počítá!

Transparentní účet: 
 6964912001/5500

Aktuální podoba kostnice.
Puklina ve východní zdi.
Puklina prochází celou stavbou.
Pouť mezi dvěma Jány
Márnice se sladí s kostelem
Stav oltáře kolem 1920

0

Kč
je rozpočet (odvodnění, statické zajištění, nová fasáda)

0

kč
je aktuální stav získaných prostředků

0

Kč
stále chybí (stav ke dni 5.12.2022)

Popis oprav zdiva a sanace havarijního stavu márnice

Působením dlouhodobých vlivů (navázání na hřbitovní zeď ve svahu, umístění v nejnižším bodě areálu a tím přívod dešťové vody) i krátkodobých (odcizené okapy) došlo k narušení statiky márnice (prasklina táhnoucí se celou budovou). Projekt má za účel odstranit havarijní stav a preventivními kroky předejít dalšímu zhoršování. Postup musí být nanejvýš opatrný s ohledem na to, že se zde nachází ojedinělý pozdně barokní lidový oltář z lidských kostí z druhé poloviny 18. století. Ten je havarijním stavem budovy nejvíce ohrožen. Areál kostela je krajinnou dominantou, umístěnou na ostrožně nad údolím řeky Mohelky a je tak viditelný z mnoha míst.

Pro opravu statických poruch zdiva spojených s posunem obvodové zdi je navrženo sevření obvodových stěn ocelovými táhly. Zároveň je navrženo odvodnění prostoru před vstupním průčelím, kam se nyní v důsledku nevhodného svahování terénu stahuje povrchová voda z přilehlého hřbitova. Nejprve bude rozebrána cihelná podlaha a cihly budou uloženy pro opětovné použití. Poté budou v zemině pod podlahou vykopány rýhy pro umístění ocelových táhel. Ve zdivu budou z vnější strany vybourány kapsy pro osazení roznášecích ocelových profilů. Zdivo východní stěny bude zpevněno táhlem. Prostor mezi roznášecími profily a zdivem se vyplní cementovou maltou a po technologické přestávce budou táhla dotažena. Poté se kapsy dozdí a doplní se omítka. Rýhy v podlaze se po vložení táhel vyplní původní vykopanou zeminou, povrch se urovná a do pískového lože se položí dlažba z původních cihel. Cihly budou spárovány vápennou maltou. Před položením dlažby bude opravena vnitřní omítka a opatřena bílým vápenným nátěrem. V současné době je terén před severním průčelím spádován do nejnižšího místa před vstupními dveřmi. Terén bude upraven tak, aby byl spádován k západu ke hřbitovní zdi. Odvodňovací potrubí bude vyvedeno na terén za hřbitovní zdí, vyústění bude opatřeno čelem z kamene. Podél severního průčelí bude položena dlažba, která bude spádována směrem k odvodňovacímu potrubí. Vnější novodobá cementová omítka na východním a severním průčelí (směrem dovnitř areálu hřbitova) bude osekána a zdivo bude opatřeno dobově vhodnější a funkčnější vápennou omítkou. Po vyzrání omítky bude povrch upraven vápenným nátěrem v kombinaci bílé a červené barvy. Použitý materiál a barevné odstíny se budou shodovat s materiálem a odstíny použitými při obnově fasády kostela.

Veškeré práce budou průběžně konzultovány se zástupci NPÚ Liberec.

Aktualizace prosinec 2022:

Kostnice má za sebou I. etapu statického zajištění a celkové obnovy. Obnoveny byly omítky a podlaha.

Při přípravě první rýhy na ocelová táhla v podlaze byly nalezeny lidské ostatky. Po konzultaci s NPÚ a archeology z Muzea Českého ráje v Turnově se přistoupilo k úpravě projektu a místo táhel byla vybudována masivní opěrná zeď tak, aby zeď hřbitovní neujížděla dál ze svahu. Tím ale (a také vysokou inflací v roce 2022) musel být rozpočet navýšen…

Na jaře 2023 na kostnici čekají vápenné nátěry, repase oltářní menzy (uhnilé dřevo), přeložení kostí v menze (antropologové), doložení poškozené měděné střechy. Natřen bude vstup do hřbitova, aby ladil s kostelem a kostnicí.

Po domluvě s restaurátorem tesařem bude také obnoveno schodiště na kruchtu kostela, neboť dřevěné stupně jsou napadeny červotočem a vlivem častého používání popraskané. Prasklé je i prkno v podlaze kruchty.

Štítky
2015 2016 2017 2018 2019 2020 Akce Ant. Beran Beranka 2014 Beranka 2015 Beranka 2016 Beranka 2017 Beranka 2018 Beranka 2019 Boží tělo Chvalčovice DA Horačky Hradčany Koncert Letařovice Nedávné akce Památka Pouť Procesí Přednáška Sobákov Trávníček Zvon Český Dub
Pozvánky
  • 15/8/2020 – Sobákovské slavnosti
Všechna práva vyhrazena · © 2019 Dubáci · spolek@dubaci.cz