Den otevřeného podstávkového domu | Umgebindetag

přidáno: 1. 7. 2014 9:05, autor: Petr Pivoňka   [ aktualizováno 9. 7. 2014 9:27 ]

V neděli 6. července 2014 po desítkách let ožila Jíslova rychta v Trávníčku, která patří k nejhonosnějším zástupcům lidové architektury na Českodubsku. Její dnešní podoba pochází z konce 18. století. Znalce i běžné návštěvníky potěší řezbami bohatě zdobené podstávky, unikátní horská lomenice či roubené špýcharové patro s pavláčkou v hospodářské části. Tento vzácný objekt se díky dlouhodobé neúdržbě nachází v havarijním stavu, a tak bylo možné opatrně nahlédnout pouze do přízemní světnice. 

Společně se studenty architektury z FA ČVUT v Praze jsme prezentovali návrhy revitalizace, sanační postupy a vizualizace možného budoucího využití objektu. Odpoledne podještědský folklorní soubor Horačky vystoupil se speciálním pásmem o lidové architektuře a místních zvycích. 

Vzácná Jíslova rychta ožívá

Vrátí se sem ještě někdy rychtář s rychtářkou?

Horačky to umí pořádně roztočit i na zkoušce!

No není to krása?

Husám by to na dvoře slušelo, že?


První návštěvníci se zajímají o možnou budoucí podobu rychty.

Scházejí se sousedé...

...i přespolní.

Hosté jsou tu, program začíná.

Předseda Dubáků Jan Havelka (uprostřed) a autoři architektonických návrhů Michal Švejda (vlevo) a Miloš Hlaváček (vpravo)

Protáhne se majitelka rychty a potomek Jíslova rodu paní Zdeňka Piflová stejně šikovně i všemi dotačními úskalími, které na nás všechny čekají? Držte nám palce!


Další skvělé fotografie pana Radka Petráška z ČTK si bohužel nemůžeme dovolit koupit.

Následující fotografie jsme získali od lužického fotografa pana Gerda Goldberga, jehož rodina už má podobnou rekonstrukci  za sebou. Závidíme a těšíme se na návštěvu.