Sobákovské slavnosti

přidáno: 3. 8. 2016 3:50, autor: Petr Pivoňka   [ aktualizováno 5. 9. 2016 5:39 ]

20. 8. 2016 – 5. ročník
Na jedno odpoledne jsme se vrátili do časů Rakousko-Uherské monarchie a společně s Horačkami připomněli autentickou lidovou slavnost – Stínání kohouta. K obrovskému překvapení nás všech se v Sobákově objevili i Jejich císařské Výsosti Franz Josef s chotí Sisi.

Program začal poledním zvoněním a slovem Pátera Maňáska. 

Následovalo malé čtení z historických dokumentů: "Ten první bydlitel jsa od svých německých bratří docela odtržen tam na svém statku, jako sám živ byl, bylo mu od sousedních Čechů přislípáno "sobák" = sám o sobě žijící."

Přichází vrchol programu – Stínání kohouta – autentická lidová slavnost v podání folklorního souboru Horačky. Všechny problémy vesnice se přenesou na nebohého kohouta a hádajte, jak to s ním dopadne?
Sousedko, a to jste už slyšála, že...

Utíkej, Káčo, utíkej!Vodu, tu já nepiju. Ta je moc silná. Za všechno, co je ve mně dobrýho, vděčím tomuhle nápoji.

A mám tě ty škůdníku.


FJI: "Fuuuj, co fy to tady máte za odporný zvyk? ... Na, gut, sežeňte tedy pro nás  ještě jednoho toho hanebného škůdníka."

Jeho císařská Výsost Franz Josef zdatně škůdníka skoliti ráčil. Její císařská Výsost Sisi omdlévá nad tím strašlivým krvavým výjevem.

Jejich císařské Výsosti slavnostně odhalují novou informační ceduli na návsi. (Bohužel jsme se předem nedomluvili s Radou Města Český Dub na jejím trvalém umístění a cedule tak musela být odstraněna.)

Velevážené publikum, pánky a dámové,  je tady divadlo Krtek a Cirkus plný pohádek.

Bum! To byla rána jako z děla.

Tatiínku, prosím tě, vystřel mi perníkovou mouchu a tu nejhezčí růži.